Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie zdjęcie zdjęcie
zdjęcie The Giant lolek3 na to:
Lepsze? Udowodnij to. SPRAWDZAM !A tak bez jaj - jak masz to wstawiaj bo miejsce ...
zdjęcie gilgil22@o2.pl na to:
Jestem ciekawa jak to robicie, że te zwierzęta Wam się nie płoszą.
zdjęcie gilgil22@o2.pl na to:
Uwielbiam takie zdjęcia, w których na pierwszy rzut oka nie wiadomo o co chodz ...
Ostatnie komentarze

Kliknij na zdjęciu, żeby włączyć pełny ekran
Następne autora
z tego katalogu
zdjęcie
Autor bogdan Poprzednie autora
z tego katalogu
zdjęcie
Data wysłania dnia 13.02.2015
Kategoria Pejzaż
Katalog gdy ciemno już
Oglądane 821 razy
Rozmiar pliku ( wymiary ) 194.82 kB ( 600x900 )
Akcja
Musisz być zalogowany, żeby dodać zdjęcie do ulubionych
Opis Halo (gr. hálos, „tarcza słoneczna”) – zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego (cirrostratus) lub we mgle lodowej. Różne rodzaje kryształów lodowych, możliwych ustawień w powietrzu i dróg optycznych w kryształach sprawia, że występuje wiele efektów halo. Najczęściej występuje tzw. małe halo o rozmiarze kątowym 22°, powstające przez załamanie na powierzchniach kryształów o kącie łamiącym 60°. W atmosferze polarnej lub w przypadku atmosfer planetarnych możliwe są okręgi halo o innych promieniach, jeżeli kryształy lodu mają kształt inny niż sześciokątne kolumny lub płytki (np. sześciany). Rzadziej widoczne bywa duże halo o rozmiarze kątowym 46°, powstające podczas załamania światła na krawędziach kryształów do siebie prostopadłych (kryształy lodu mają budowę graniastosłupa prostego o podstawie sześciokątnej). Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych[1]. W zależności od punktu obserwacji efekt halo tworzą różne, tego samego kształtu, kryształy w chmurze, oświetlone w ten sam sposób. Do zjawiska nie sposób się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.
Następne w serwisie
zdjęcie
Poprzednie w serwisie
zdjęcie stare Zawiercie
slavicflavour napisał(a) dnia 16.02.2015
na tym z linku lepiej widać samo zjawisko i jakościowo sam obrazek lepiej wyszedł.. tutaj tak jakby mocno ratowane i chyba coś się skropliło na szkiełku...

sam jestem ciekaw jak to jest z tym halo... pisze odnośnie sugestii Shodana.
Shodan napisał(a) dnia 15.02.2015
no szacun !

Co do samego "halo" to mam nieco inną teorię co do źródeł tego zjawiska ale to już na zupełnie inny portal dyskusja. Jak byłem dzieckiem a to było jednak dość dawno to nie pamiętam ani jednego "halo" z tego okresu i nie pamiętam aby ktokolwiek z mojego otoczenia coś takiego zaobserwował a dzisiaj .... ? Czyżby w tamtych czasach nie było kryształków lodu w wysokich partiach atmosfery ? a może to nie o kryształki lodu chodzi ?
bogdan napisał(a) dnia 14.02.2015
www.obiektywni.pl
dziękuję
tu bez dolu

pozdr
gbur polski napisał(a) dnia 14.02.2015
Dziękuję za ilustrację i wyczerpujący opis - będę wiedział na co w przyszłości zwracać uwagę. Ja bym to zrobił bez dołu - ale to Twoja praca i Twoja racja.
grzegorz pawlik napisał(a) dnia 13.02.2015
u_f_o