Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie zdjęcie Gdzie ten śnieg? zdjęcie Playmobil Underground
zdjęcie amigamedia na to:
Boga w to nie mieszaj.
zdjęcie Sligo na to:
pracuję nad tym. tu strasznie trudno zejść niżej.
zdjęcie Sligo na to:
ujrzała boga.
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Fotografia  Techniki fotograficzne  

GO w portetach z kompaktu

Legal Data wysłania : dnia 05.07.2006
Czytany : 3335 razy
Treść :
Jak wiadomo to co w lustrzankach mamy za darmo (płytka GO na każde żądanie) w kompakcie wymaga wielkiego 'wysiłku' sprzętu na granicy możliwości zoomu. Ocenianie zdjęcia tylko pod tym kątem jest ocenianiem niewzruszonych praw fizyki. Dlatego - choć podoba mi się wydrębnianie motywu porzez ostrość nie włączajmy przy oglądaniu prac u siebie w głowach filtru dyskwalifikującego wszystkie prace, w których widać coś z tylu poza głównym motywem. Inaczej krzywdzimy inwencję wszystkich, jak ja użytkowników aparatów kompaktowych starających się i tak wycisnąć ze sprzętu ile się da.
Odpowiedzi na wątek:
2Fast Data wysłania : dnia 13.06.2011
ta pani znalazla metode by wycisnac z kompakta absolutny max!!

www.wiocha.pl

:)
Antykochany Data wysłania : dnia 04.06.2011
Moim zdaniem

Kompakt:
Zalety
* Mały i zwykle ze swoją optyką idealny do fotografowania widoczków na wycieczkach
* Zrobisz nim prawdopodobnie 99.9% swoich zdjęć
* Tańszy od lustrzanki
Wady
* Z reguły mniejsza matryca (chodź są kompakty z matrycą APS-C w przystępnej cenie!!)
* Z reguły ciężej uzyskać małą GO (czym mniejsza matryca, krótsza ogniskowa, większa odległość od obiektu na którym ostrzysz, większa wartość przysłony tym większa GO)
* Szumy na mniejszej matrcy większe, ale tylko przy niedostatecznym oświetleniu.
Kiedyś wydziałem przykład dwa identyczne kadry duży format Hasselblad i jakiś kompakt chyba Coolpix z małą matrycą, jakościowo identyczne zdjęcia nie do rozpoznania przy podobnym warunkach oświetleniowych.
* Gęstość matrycy i w konsekwencji wielkość stanowi problem jeśli chcesz drukować duże plakaty np formatu A0
* Z reguły brak wymienianej optyki (chodź są kompakty z wymienianą optyką)
* Z reguły brak możliwości zamontowania zewnętrznej lampy o dużej mocy, lub zdalnego wyzwalania systemu lamp
* Brak lustra, nie idealnie naturalne kolory na wyświetlaczu

Lustrzanka
Zalety w skrócie
* Wymieniana optyka (obiektywy dedykowane np. z korekcja perspektywy, rybie oko, można zamontować mieszek, jasne obiektywy stało-ogniskowe, których w większości kompaktów się nie montuje),
* Możliwość zamontowania zewnętrznej lampy (ale pewnie istnieją modele bez takiej stopki)
* Lustro, naturalne kolory
Wady:
* Ciężar
* Cena

PS. Widziałem fajne zdjęcia kompaktem Lumix GF1 z Noct-Nikkorem 50 1.2 albo filmik
Leica Noctilux 50 f1.0
Przykładowy filmik zrobiony tym obiektywem vimeo.com
pastwisko Data wysłania : dnia 05.07.2006
bez przesady. ja jak gdzieś jade to też biore dwa filtry w kieszeń. ew. fotodysk i ładowarkę jak na dłużej. osobiście jednak wolę nosić dodatkowe gadżety i mieć miej uniwersalny sprzęt kosztem lepszej jakości.
gdamian Data wysłania : dnia 05.07.2006
a znów kompakt ma przewagę nad lustrzanką taką, że jest UNIWERSALNY. Jedziesz z małą torbeką mieszczącą aparat i dwa filtry w plener i tyle. Można focić. Za to pomyśl sobie, jak trudne i bolesne jest życie właściciela lustrzanki. Do uniwersalności potrzebuje ze 3 obiektywy minimum, a do nich plecak. Chłopie! toż tym można zabić, jak z półobrotu kogoś walniesz. A jak plecy bolą... A jaki płacz i zgrzytanie zębów, jak byle obiektyw prawie 1000 pln kosztuje... to nie je bajka... ale czy to powód, żeby przy określonym typie zdjęć faworyzować właścicieli kompaktów? Chyba nie... ALe coś jeszcze chciałem powiedzieć.
Programy graficzne, blur, itd - o czym mówił przedmówca. To fajna sprawa. ALE. Sam z upodobaniem korzystam z programów graficznych - głównie paint shop pro i gimp. Jednak używanie programów graficznych niesie jedno ryzyko - niechlujne wykonywanie zdjęć w myśl zasady - potem w kompie się poprawi. Nic bardziej mylnego!!! Moim zdaniem obróbka cyfrowa przydaje się tylko i wyłącznie do przemyślanej korekcji i ew. wtedy, jeśli robiąc zdjęcie (albo już po zrobieniu) WIESZ, co chcesz uzyskać. I używasz obróbki twórczej do konkretnego celu. Bo jeśli niestarannie cykniesz zdjęcie później otwierasz je w czymś-tam i główkujesz - co by tu można... to nie tędy droga. Osobiście sądzę, że nie ma innej drogi do fotografii, jak nauczyć się osiągać maksimum z robienia zdjęcia, a później ew. zastanawiać się nad obróbką. czyli - myśleć przed a nie po :))) (poza tym jestem miłym facetem, nie gryzę, a jak za dużo mówię, to przycisk jest gdzieś na plecach :D )
loki_p Data wysłania : dnia 05.07.2006
Nie kazdy sprzet nadaje sie do kazdego rodzaju fotografii. Kompaktem chyba latwiej zrobic zdjecie makro robaka niz lustrzanka (na makro sie nie znam ale tak mi sie wydaje :)
Mysle ze Gdamian ma racej. Dluga ogniskowa i mozliwie najmniejsza przyslona. Statyw niekoniecznie potrzebny. Wszystko kwestia swiatla i scenerii.
Na koniec przyklad portretu zrobionego aparatem Olympus C-5000Z -> www.obiektywni.pl
SoulRebel Data wysłania : dnia 05.07.2006
jak masz kompakt, wkurza Cie GO to znajdz sposob na obejscie tego problemu.. naucz sie blurowac i wyostrzac fragmenty warstw w adobie i tyle, efekt na pewno bedzie bardzo zadowalajacy..o to chodzi by obchodzic ograniczenia, bo sposob zawsze sie znajdzie..
Legal Data wysłania : dnia 05.07.2006
Jestem tu nowy i się buntuję? Nie, nie w tym rzecz, to tylko uwagi. Każdym aparatem można zepsuć zdjęcie i na odwrót. Szokuje mnie generalnie wysoki poziom artystyczny tego portalu i widzę ile brak moim zdjęciom.
Myślę, że dużo się tu nauczę.
Racja - trzeba patrzeć na fotkę i oceniać - sprzęt to tylko narzędzie w ręku ... bardzo różnym.
pastwisko Data wysłania : dnia 05.07.2006
no cóż, czyli rozumiem ze ja mając obiektyw 18-55 mogę wrzucać zdjecia ptaków, któe będą malutkie na zdjęciu tylko dlatego ze nie mam teleobiektywu ?

niestety nikt nie powiedział ze fotografia to tania, łatwa i przyjemna zabawa, moze jedynie chłopcy z marketingu tak uważają, ale dla nich nie ma rzeczy niemożliwych...
a jeszcze może dodam, że osobiście nie mam włączonego filtru, o którym mówisz. To kwestia aranżacji kadru, pomysłu na zdjęcie. Ale często jest tak, że tło razi i odwraca uwagę od głównego motywu (też popełniam te błędy) i nie ma tu nic do rzeczy, czy zdjęcie było robione lustrzanką, kompaktem, czy pudełkiem na buty. Nie jestem "sprzętowcem". Zdjęcie mi się podoba albo nie. Niezależnie od tego, czym było robione.
Pana Słonika też sprawdziłem :)
aż sobie sprawdziłem, jaki Twój olimpus ma zakres ogniskowych. No niestety nie masz racji. Oczywiście, cechy techniczne lustrzanek (wielkość matrycy bodajże) sprawiają, że łatwiej tam uzyskać małą GO. Jednak to nie znaczy, że posiadacze kompaktów są bez szans. Sugerowałbym robienie portretów z możliwie dużej odległości (możliwie długa ogniskowa). Do tego duży otwór przesłony i jechane :) Oczywiście takie warunki często wymuszają stosowanie statywu no ale cóż... popatrz sobie u mnie na niektóre foty (nie, żeby były dobre ale mają przynajmniej małą GO - może poza ostatnim portretem córki, gdzie widownia zarzuca mi zbyt dużą głębię). to wszystko robione fuji S9500 z 10x zoomem :)