Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie Posypało zdjęcie zdjęcie
zdjęcie Posypało gbur polski na to:
Nic w tym dziwnego, że z balkonu – na taką pogodę to psa z budy nie wypędz ...
zdjęcie Tomasz Balon amigamedia na to:
Świetne!
zdjęcie Shodan na to:
Dałbym tytuł : Fabryka chmur. poza tym nie mam uwag
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Sprzęt  

Jak zrobić z Heliosa 44m maszynkę do macro?

slavicflavour Data wysłania : dnia 11.11.2013
Czytany : 1864 razy
Treść :
Witam. Jak w tytule. Wiem, że niektórzy znają się na tym. Ja nie twierdzę, że będę robił macro ale mam Heliosa ;-) i ciekaw jestem jakie są sposoby (tanie i proste) na zmniejszenie jego minimalnej odległości ostrzenia i uzyskania lepszego powiększenia. Jakieś linki, opisy, zdjęcia przykładowe mile widziane. Myślę, że taka wiedza przyda się nie tylko mi, a może i ktoś zajrzy widząc taki temat na forum... zaloguje się i coś napisze...? może.. oby ;-
Odpowiedzi na wątek:
Strony : 1 2
slavicflavour Data wysłania : dnia 20.11.2013
Bogdan pisał tez o tym w inny m watku. wypróbuje obie metody, bo obie to metody budżetowe ;-)
Michał Garbala Data wysłania : dnia 20.11.2013
Osobiście polecam użycie odwrotnie zamocowanego Heliosa do innego obiektywu. Ja używałem Sigmy 70-300. Powinno być to opisane u arczego w tym linku, który dał Shodan.
slavicflavour Data wysłania : dnia 19.11.2013
no bedę musiał szkolić oko, bo dalicośtam nie mam i nawet nie wiem czy chcę.. chyba jednak nie. choć trochę się ukłonie w stronę analogowej fotografii ;-)

juz w krótce będzie sprzęcik to zacznę się bawić ;-)

szkoda, że mi lampa wbudowana nie działa, bo bym sobie nią wyzwalał lampę zewnetrzną ustawioną w odpowiednim miejscu i problem przysłony/płytkiego GO załatwiony, bo ostrzyć będę się starał ręcznie.
Shodan Data wysłania : dnia 18.11.2013
Spadek jasności jest ważny dla mnie, bo mój dalienton (układ potwierdzający ostrość w pierścieniu m42-alfa, potwierdza tą ostrość max do F8. Potem jest już byt "ciemno" aby elektronika mogła potwierdzić ostrość. Stąd do makro używam maxymalnie jasnych szkieł jakie mam w swojej kolekcji aby przy użyciu maksymalnej (3) liczby pierścieni nie przekroczyć owego F8. Jupiter przy maksymalnie otwartej przesłonie ma F3.5 a więc z 3 pierścieniami będzie to F7. Chociaż użycie 3 pierścieni powoduje że GO jest grubości żyletki ;)
Shodan Data wysłania : dnia 17.11.2013
tu masz link do stony niejakiego Arczi (moonowicz)
www.arczi79.netarteria.info
slavicflavour Data wysłania : dnia 17.11.2013
shodan.. doświetlasz wtedy czymś? bo w sumie sam spadek z f2 na np. f5,6 to chyba nic złego, bo w sumie GO i tak bardzo płytka bedzie?
Shodan Data wysłania : dnia 17.11.2013
Dodam tylko oczywistą oczywistość pt spadek jasności przy użyciu zarówno tuby (mieszka makro) jak i pierścieni. Przy użyciu wszystkich trzech z heliosem otrzymujesz skalę odwzorowania 1:1 ale spada Ci światło do 4 (bo helios nominalnie ma światło 2.0)
Ja osobiście stosuję pierścienie (jeden góra dwa) jupiter 137A F 3.5 135 mm Większość robaszkowych pstryków w moim PF jest wykonane takim zestawem.
slavicflavour Data wysłania : dnia 17.11.2013
tak.. pierścienie. bogdan. dubluję przesłanie. proszę o numer konta na korpa1@wp.pl. dogadamy szczegóły ;-)
slavicflavour Data wysłania : dnia 13.11.2013
dzięki panowie.. tak szybko przejrzałem i wydaje mi się, że te pierścienie jednak bardziej podręczne są.. tuba do śmigania po polu jednak może być mało ergonomiczna...

wieczorkiem siądę jak będzie chwilka i przeanalizuję to na spokojnie i do oglądam linki.

jeszcze raz dzięki.
bogdan Data wysłania : dnia 13.11.2013
swiatwfotografii.wordpress.com
dopisze że można mocować na dwa sposoby.
-bezpośrednio do aparatu.ja tak fociłem
-obiektyw do obiektywu za pomocą gwintu z obu stron...czyli jeden normalnie w aparacie a drugi gwintem od filtra do gwintu od filtra,czyli odwrotnie do siebie,jednak trzba tu pamiętać o wyłączeniu autofokusa bo łatwo go uszkodzić

slavi link do pierścieni jest tu
www.cyfrowe.pl
za 100 są Twoje
ps
osobiście wole pierścienie:)

a foty na rewersie tu
foto.moon.pl
foto.moon.pl
foto.moon.pl
a co do mieszka to również mam.ale tu bez statywu ciężko jest:(
jarek_gazik Data wysłania : dnia 13.11.2013
"http$$://allegro.pl/mieszek-m42-do-fotografii-makro-i3703557491.ht$$ml"

Mam nadzieję, że teraz nie zamieni na link i wstawi tekst. Wywal znaczki $$ z adresu. Nic mądrzejszego nie przyszło mi do głowy.
slavicflavour Data wysłania : dnia 12.11.2013
link mi nie wchodzi.. sprawdzę później, bo muszę lecieć zadbać o połowicę mą ;-)
jarek_gazik Data wysłania : dnia 12.11.2013
ta tuba była do zenita z heliosem - więc przejściówka do canona wystarczy - z drugiej strony helios. Nie używałem tego od ponad dwudziestu lat, ale wiem, że mama nic nie wyrzuca - więc gdzieś leży na pewno. Teraz jestem w arabii, ale jak wrócę to obiecuję poszukać. O! to jest takie coś allegro.pl
80 złotych - nie zbankrutujesz ;-) Moje jest poradzieckie i nie było przechowywane w najlepszych warunkach - brałbym to z allegro :-)
Tanatos Data wysłania : dnia 12.11.2013
Dokładnie tak- tuba do przejsciowki a obiektyw do tuby. Tuba sprawia, że obiekt jest mocno powiekszony a i do ostrzenia trzeba sie mocno przysunac. W moim wypadku tuba szkiełko to jest jakieś 10 cm.
slavicflavour Data wysłania : dnia 12.11.2013
dzięki Panowie... czyli zacząć od samych pierścieni, a ta tuba działa na tej samej zasadzie ale jest płynna w regulacji.. tak to rozumiem. napiszcie jeszcze jak ktoś wie.. co powodują pierścienie lub ta tuba? jak się ma oddalenie obiektywu od korpusu do powiększenia i skrócenia minimalnej odległości ostrzenia?

Jarku.. bardzo chętnie.. chcę się pobawić na próbę, bo czasami wieczorem dopiero mam czas na cokolwiek, a już ciemno jest to z plenerów nici, więc żeby nie próżnować to bym się pobawił w pajączki, muszki i inne żyjątka.. mam jeszcze tego Zeissa 200mm. on chyba też się sprawdzi w takim zestawieniu...? przejściówka canon-m42 będzie dobra do tej tuby? mam taką, bo jakoś te manuale muszę podpinać do body. rozumiem, że sam obiektyw wtedy podepnę bezpośrednio do tuby bez żadnej przejściówki?
jarek_gazik Data wysłania : dnia 12.11.2013
ja mam gdzieś jeszcze takie ustrojstwo które wygląda jak rozciągliwa tuba na 2 szynach - pozwala w sposób płynny regulować odległość obiektywu od puszki. To było produkcji radzieckiej - może można gdzieś na allegro znaleźć. Slavic - gdy będę w domu to poszukam - jak znajdę to Ci pożyczę. Ale oczywiście tuba jest do Zenita - więc będziesz potrzebował jeszcze adapter.
uciapucia Data wysłania : dnia 11.11.2013
Kup Sobie pierścienie pośrednie do M-42. Na allegro powinieneś dostać. To są zestawy po trzy sztuki. Ja najczęściej używam 1,5 cm. Fajna zabawa jak nie ma pogody. Chociaż od Heliosa wolę Jupitera 9
Tanatos Data wysłania : dnia 11.11.2013
A i zapomniałem napisać jak to się je: skręcasz wszystko razem i jazda :D tylko sobie jakąś lampę skombinuj chociaż moja systemowa daje radę ale z tego się robi długa lufa i może ci się zrobić cień.
Tanatos Data wysłania : dnia 11.11.2013
Mam taki zestaw:

- soczewka macro (Nahlinse 2)
- konwerter, który dostałem w prezencie. coś jak tutaj: www.ebay.ie . Tam mam szkiełko w kształcie fishki i do tego soczewka macro. Używam tylko tej soczewki macro. Proponuję po prostu kupić zestaw soczewek macro.
- pierścienie pośrednie 5cm

Tutaj zdjęcia zestawu oraz sample:

www.flickr.com
slavicflavour Data wysłania : dnia 11.11.2013
dzięki.. będę bardzo wdzięczny. krótki opis (jak, co z czym się je) i jakieś zdjęcia poglądowe...
Strony : 1 2