Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie Taki?...czy taki !!! zdjęcie zdjęcie
zdjęcie mlesta na to:
Świetne.!!! Pozdrawiam.
zdjęcie trzy kolory amigamedia na to:
Plus za minimalizm,lubię takie dodatki.
zdjęcie yanmar na to:
super
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Foto moon pl  Zmiany  

Strefa fotografowania bez fotoszopowania :)

Shodan Data wysłania : dnia 11.02.2011
Czytany : 3189 razy
Treść :
Do tego posta sprowokowała mnie wypowiedź Achaja którą pozwolę sobie tu zacytować
Romi powiedział :

"..nie ma tu nic wspólnego a raczej odnosi się do prac graficznych które według mnie są testami programu być może umiejętności pracy na nim i znajdują się tutaj..."

Achaj dodał :

należą ci sie oklaski

99,9% prac nie tylko na moonie to "prace graficzne"

i w związku z tym może by tak powstała taka kategoria foto na moon w której byłby surowe foty jedynie pomniejszone do rozmiaru 200 kB bez wyostrzania i innego mieszania ?

PS: tytuł tego wątku był inspirowany audycją w PR III - "Strefa rock-and-rolla wolna od angola " :)

pomysł pewnie skończy tak jak i inne ;) ale pogadać zawsze można a nuż się spełni ;)
Odpowiedzi na wątek:
Shodan Data wysłania : dnia 12.02.2011
a tak jakoś mi się napisało ;)
kategorie można by nieco też przewietrzyć bo tak jak piszesz jest trochę galimatias .
Poza tym po cholerę w ogóle kategorie ?:) zdjęcie to zdjęcie i albo jest złe albo dobre :)
yanmar Data wysłania : dnia 12.02.2011
Shodan - ale właściwie po co taka kategoria?

uważam, że i tak z tymi kategoriami jest galimatias... art, abstrakcja... B&W, panoramiczne... dla mnie takie podziały są bez sensu...
a jednocześnie ciągle nie ma kategorii street - miasto...
Shodan Data wysłania : dnia 11.02.2011
RAW to negatyw cyfrowy ja miałem na myśli już to co nie jest RAWem , czyli jpg-i . Definicja którą przytoczyłeś bardzo fajna .
loki_p Data wysłania : dnia 11.02.2011
Zapomniałem dodać że wcale nie trzeba tworzyć nowego działu. Wystarczy w komentarzu napisać że zdjęcie jest niemanipulowane i ewentualnie dać linka do definicji.
loki_p Data wysłania : dnia 11.02.2011
A jak zmniejszyć rawa? Chyba nie bardzo się da... Tak naprawdę to nie ma zdjęcia bez obróbki. Sam aparat obrabia sygnał jaki rejestruje matryca. Pozostaje kwestia czy chce się takie dopasowanie sygnału zrobić samemu czy zdać się na aparat.
Jeśli już chcielibyśmy robić coś takiego to można wprowadzić pojęcie zdjęcia niemanipulowanego. Taką definicję ma swojego czasu bardzo szanowany portal foto photo.net
Wg tej definicji zdjęcie pozostaje niemanipulowanym gdy:
-jest jedną ekspozycją
- zostały wprowadzone tylko korekty globalne (balans bieli, krzywe, kontrast, ostrzenie, konwersja do BW, itp)
-dozwolone jest kadrowanie oraz usunięcie paprochów z matrycy
Cała reszta zabiegów powoduje że zdjęcie jest już uznawane za zmanipulowane. Generalnie zasady te odnoszą sie do podstawowego wywoływania zdjęć w ciemni. Podstawowego bo i w tradycyjnej fotografii można było manipulować robiąc np korekty lokalne na poszczególne partie kadru.
Tak na marginesie to polecam narzucić sobie takie zasady na pewien okres. Sporo się człowiek może nauczyć robiąc taki eksperyment. Swojego czasu robiłem wszystkie zdjęcia zgodnie z tą zasadą i polecam to każdemu. Do tej pory staram się w minimalnym stopniu ingerować w zdjęcia gdy nie jest to konieczne.