Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie Gdzie ten śnieg? zdjęcie Playmobil Underground zdjęcie Posypało
zdjęcie Posypało Wołodyjowski na to:
śnieżyca autentyczna, zdjęcie traci przy pomniejszaniu, zaś ratowanie podost ...
zdjęcie Posypało gbur polski na to:
Nic w tym dziwnego, że z balkonu – na taką pogodę to psa z budy nie wypędz ...
zdjęcie Tomasz Balon amigamedia na to:
Świetne!
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Foto moon pl  Ogólne dyskusje  

paskudne kolory w Mozilla Firefox

Legal Data wysłania : dnia 12.12.2010
Czytany : 2537 razy
Treść :
Wczoraj chcialem dodac zdjecie do galerii i trzykrotnie zrezygnowalem ze wzgledu na fakt, ze inaczej wygladalo u mnie przed i po wstawieniu do serwisu.
Przekontrastowane, przesterowane kolory, wygladalo na masakryczna obrobke.
Chodzi o te fotke: foto.moon.pl
Jednak ogladane w starym IE (internet explorer) wszystko wygladalo ladnie. Przerylem net na temat Firefox Mozilla i doczytalem ostatecznie, ze od wersji 3.5 fachmani od uszczesliwiania uzytkownikow zabrali sie za domyslne poprawianie wyswietlanych jpg-ow bez naszej wiedzy i zgody.

Prosze sie pobawic i zobaczyc roznice w wygladzie tego zdjecia w roznych ustawieniach konfiguracji Firefoxa.

A jak ja zmieniac pisze nizej:

Nalezy wpisac do pola adresu tekst 'about:config' i nastepnie po odszukaniu zmiennej gfx.color_management.mode (mpzna odfiltrowac ja latwo) nalezy wylaczyc ingrencje Mozilli w zarzadzanie wyswietlaniem kolorow poprzez wpisanie wartosci 0 w miejsce 2. Nastepnie zamknac i uruchomic ponownie przegladarke.

Nie wiem, jak to realizuja najnowsze wersje IE, Chrome i Opera. Moze tez za nas modyfikuja jpg ?
Odpowiedzi na wątek:
radekk Data wysłania : dnia 15.12.2010
problem jest dosyć prosty - tak jak napisał loki_p przeglądarki internetowe z wyjątkiem safari i ff ignorują profil ICC obrazu. Zmieniając wskazana wpis konfiguracyjny w ff czynisz go "podobnym" do reszty przeglądarek. FF zaczyna ignorować dodany do pliku profil ICC. Jeśli po tym zabiegu obraz wydaje ci się prawidłowo najprawdopodobniej dodany do pliku profil ICC nie był dla tego obrazu odpowiedni.

Prawidłowe rozwiązanie moim zdaniem powinno polegać na zmianie przestrzeni kolorów obrazu na RGB IEC61966-2.1. Jest to w końcu standard dla web więc obraz tak zapisany powinien wyglądać w IE, FF czy Chromie bardzo podobnie.

jeśli pracujesz z Photoshopem tu jest wskazówka:
www.usabilitypost.com
Converting Color Profile in Photoshop
Converting Color Profile in Photoshop
How to convert an image's color profile in Photoshop
jeśli cię zanudzam.
loki_p Data wysłania : dnia 15.12.2010
Chodzi o zarządzenie profilami kolorów w przeglądarce internetowej. Aktualnie chyba tylko safari i firefox obsługuje profile ICC.
Polecam link: www.gballard.net
Legal Data wysłania : dnia 15.12.2010
1. Jakiego programu używasz przygotowując pliki do publikacji na fotomoon?
Bardzo roznie postepuje, przewaznie uzywam kilku, w zaleznosci ktorym latwiej wykonac zaplanowana czynnosc - nie ma sensu sie wdawac w szczegoly.

2. Czy zapisując obraz dla web zapisujesz go również w webowej przestrzeni kolorów sRGB IEC61966-2.1? Czy zapisujesz wraz czy bez profilu ICC?
Nie mam swiadomosci, czy zapis odbywa sie w sRGB IEC61966-2.1 i czy zachowuje profil ICC - moze to nawet wstyd ...
Dziekuje za Twoje zainteresowanie, ale nie mam potrzeby tak gleboko wchodzic w badanie przyczyn opisanego zjawiska - poki co ograniczylem sie do skutecznego 'leczenia' objawowego :)
radekk Data wysłania : dnia 15.12.2010
1. Jakiego programu używasz przygotowując pliki do publikacji na fotomoon?
2. Czy zapisując obraz dla web zapisujesz go również w webowej przestrzeni kolorów sRGB IEC61966-2.1? Czy zapisujesz wraz czy bez profilu ICC?
Legal Data wysłania : dnia 14.12.2010
W sumie to chyba sie pospieszylem z ta instrukcja. U mnie w pracy mam tez Mozille 3.6 i jest OK mimo tej zmiennej ustawionej na 2. W domu niestety musialem wstawic tam 0. Fakt, ze w domu mam jakas wersje 4 beta, moze cos popsuli w tej 'czworce'. No w kadym razie czasem warto wiedziec cos wiecej o zaawansowanej konfiguracji przegladarki :)

achaj: monitor mam dosc nowy - ma niecaly rok, co prawda tylko LCD, ale 22'' panoramiczny - ladnie widac w poziomie nawet te po 1400 pix, gorzej w pionie, ale chyba 950 jeszcze sie miesci.

A ... kolory - no jak to w LCD, trzeba patrzec raczej na wprost mimo tego, ze sie pisze o kacie widzenia 170 st.

Pzdr!
achaj Data wysłania : dnia 13.12.2010
szczerze mówiąc tez nie mam problemów z kolorystyką .. ogólnie śmigam na lisie ;) bardzo sporadycznie na IE8 .. nie widze róznicy.

Legalu .. moze trza by pomyśleć o nowym monitorze :P:P:P:P

pozdrawiam
yanmar Data wysłania : dnia 13.12.2010
na moim kompie/monitorze, pomiędzy Firefox 3.0, IE 8.0, Chrome 8.0, Safari 4.0 nie ma żadnej różnicy...
może i dobrze, że mam stare wersje... :)