Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie zdjęcie zdjęcie
zdjęcie + dr3wno na to:
Mnie przepraszać nie masz za co ;)
zdjęcie ...spotkanie... Shodan na to:
kadrowo OK a jeśli miałbym się czegoś czepić to zbyt płytka GO
zdjęcie Shodan na to:
jest OK, choć osobiście wolałbym nieco cieplej w kolorach i nieco więcej kon ...
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Sprzęt  Optyka  

obiektyw na M-42

chaber Data wysłania : dnia 20.06.2010
Czytany : 5608 razy
Treść :
To ja z pytaniem.
Czy wśród starych obiektywów (na M-42) znajdę coś takiego, co będzie jasne, ogniskowa stała w zakresie gdzies ok 90 mm, ale żeby minimalna odleglość ostzrenia była niewielka ( nie wiem -jakies 20 cm) Chodzi o to, że oprocz portretu, dałoby się tym robic macro,bez dodatkowych zabawek.
Może ktos wie coś o takiej zabawce i może coś podpowiedzieć. Proszę.
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedzi na wątek:
graf Data wysłania : dnia 17.08.2010
może tu coś podpowiedzą www.fotografowac.pl
achaj Data wysłania : dnia 22.06.2010
taka ciekawostka..

How to create SuperMacro lens (Как сделать СуперМакро объектив)
How to create SuperMacro lens (Как сделать СуперМакро объектив)
"How to..." manual - diy cheap macro lens with working aperture...
("Сделай сам..." руководство - самодельный и дешевый макро объектив с работающей диафрагмой...
chaber Data wysłania : dnia 22.06.2010
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
chlopiec_z_plakatu Data wysłania : dnia 22.06.2010
Jak jasny obiektyw ok 80mm to na przykład Helios 40-2 (85mm/f1.5) ale on ostrzy od 80cm więc bez pierścieni to żaden z niego makro. Za to jaki odjechany bokeh. Wersja 40-2 jest wersją MC. Jest też wersja 40 (srebrny) na gwint M39 i to nie jest MC. Obiektyw jest potężny i może nie do każdego korpusu dać się podłączyć. Do canona 40D podłącza się OK.

A jak makro na M42 to na przykład Volna-9 (50mm/f2.8) lub Industar 61 L/Z (50mm/f2.8). Volna-9 ostrzy od ok 20cm, a industar od ok 30cm.

Pozdrawiam
Sroka Data wysłania : dnia 21.06.2010
Hmmm... ponieważ sam ma 3 takumary wiec od siebie dorzucę, ze ten 85 mm ostrzy od 85 cm.

Ale skoro temat został niejako zarzucony to dodam od siebie jeszcze mały poradnik odnośnie makrofotografii:

www.fotografia-przyrodnicza.art.pl

przy okazji polecam galerię, jest piękna, około 1000 zdjęć na naprawdę wysokim poziomie:

www.fotografia-przyrodnicza.art.pl

pzdr
achaj Data wysłania : dnia 21.06.2010
wyimaginowałem sobie że szukasz czegoś extra ;)

a bylo wprost.." szukam obiektywu makro na M42" :P:P

pozdrawiam i udanych łowów życzę
chaber Data wysłania : dnia 21.06.2010
No to jest cos takiego :) dzięki.
Czyli za bardzo namieszałam przy zadawanym pytaniu :) , a starałam sie napisać prosto co ijak i do czego.
Pozdr
było tak od razu..

www.allegro.pl
To jak to jest, kiedys przy fotografi analogowej nie robiono makrofotografi ?. Bo obiektywów na M-42 cała masa, a żaden sie nie nadaje.
Tylko pierścienie?
z tym takumarem jest jeden problem.. ostrzy od 1.1 metra .. a Chabrowa ;) chce mieć patrzenie już od 20..
Dzięki za podpowiedzi. To ja dalej nie wiem czego szukać :( Pozdr.
Sroka Data wysłania : dnia 20.06.2010
super takumar 85mm/1.9, niestety reszta za achajem...
ewentualnie... dwa obiektywy "sprzęgnięte", ale chyba najprościej to z pierścieniami pośrednimi

pzdr
achaj Data wysłania : dnia 20.06.2010
przykładowo.. jupiter9 (85 f 2.0) o ilę się nie mylę, ostrzy od 0.9 metra... nie wiem o ilę przełoży sie to na M42 adapter

dla porównania.. zenitar M 16mm z ktorego korzystam ostrzy od 0,3 metra.. bez przejściówki .. na bagnecie nikona

zatem biorąc pod uwagę te fakty.. obawiam sie ze bez pierścieni pośrednich.. lub odwrotnego mocowania sie nie obędzie.. a tu pojawia się kwestia wiedzy kol. arcziego... malo jest fachowców w tej dziedzinie ktorzy mu dorownuja

pozdrawiam