Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie zdjęcie zdjęcie
zdjęcie . gbur polski na to:
Dziękuję za szybką odpowiedź. Fajnie, że potrafiłeś wady przekuć w zalet ...
zdjęcie . Kuba Kozal na to:
a) wszystkie zdjęcia są zrobione polaroidem sx-70b) wszystkie zdjęcia robione ...
zdjęcie . gbur polski na to:
Kuba ponieważ napisałeś, że jest to koniec serii, więc pozwolę sobie zada ...
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Fotografia  Techniki fotograficzne  

korekta ekspozycji przy polarze

ederbi Data wysłania : dnia 18.03.2010
Czytany : 2166 razy
Treść :
Wszyscy wiemy że z polarem trzeba mocniej doświetlić ale mam takie oto pytanko:
Czy fotografowanie z założonym polarem w trybie Av (preselekcja przysłony) i ustawianie korekty ekspozycji na plus jest właściwym postępowaniem?
czy też z polarem lepiej ustawić na manual i dawać dłuższe czasy? czy też może nie ma różnicy? czy ustawianie korekty ekspozycji w trybie Av nie niszczy obrazu?
pozdrawiam
Odpowiedzi na wątek:
witek.el Data wysłania : dnia 28.03.2010
Zobacz jeszcze co pisze na filtrze. Do lustrzanek cyfrowych powinno się stosować filtry polaryzacyjne kołowe (oznaczenie CIR), a nie liniowe (oznaczenie LIN). Przy filtrach liniowych mogą właśnie występować problemy z pomiarem światła i AF.
ederbi Data wysłania : dnia 26.03.2010
I tak zrobię :) dziękuję za wpisy
loki_p Data wysłania : dnia 26.03.2010
Polecam poczytanie czegoś o zasadzie działania światłomierza, metodach pomiaru światła itp. Coś mi się wydaję że sprzęt jest ok tylko trochę wiedzy brakuje.
ederbi Data wysłania : dnia 25.03.2010
marumi C-PL, nie wiem. czasem zdjęcia wychodzą po prostu ciemne z filtrem. szkiełko w filtrze jest ciemne, więc wydaje mi się że niezależnie od tego czy się kręci czy nie należy tą "ciemnotę" szkiełka uwzględnić, przecież aparat nie jest z polarem połączony kabelkiem i nie wie że jest ciemniejsze to jak może sam sobie to skorygować? przecież wieczorem tez nam nie koryguje naturalnej ciemnoty. a tak wogle to ja już też z tego ciemny jestem.
kan_gory Data wysłania : dnia 25.03.2010
a jaki masz polar?
ederbi Data wysłania : dnia 22.03.2010
no i znalazłem, w K200D jest opcja: "wartość ekspozycji pomiaru wielosegmentowego ustawiana zgodnie z punktem pomiaru ostrości"
jeśli jest wyłączona pentax nie doświetla zdjęć z filtrem CPL i faktycznie wychodzą ciemniejsze o jakieś 0,7ev.
jeśli jest włączona wszystko jest ok.

nie wiem czemu tak się dzieje
czy ktoś może się spotkał z czymś takim?
jak wymieniona przeze mnie opcja "wartość ekspozycji pomiaru ..." wpływa na naświetlenie zdjęć?
pozdrawiam
ederbi Data wysłania : dnia 22.03.2010
no właśnie, wiem że aparat mierzy światło, ale nie wiem czemu z polarem po prostu wychodzą ciemniej, (i to niezależnie czy kręce tym polarem czy nie) mam pentaxa k200d, może coś z tym pomiarem jest nie tak... sprawdzę to jeszcze raz bo może mi się coś poj...ło. ogólnie to na razie w fotografii jestem zielony

dzięki za odpowiedzi
loki_p Data wysłania : dnia 20.03.2010
Tak jak witek piszę. Każdy pomiar (punkt, wazony, matrix) jest realizowany przez obiektyw i z definicji uwzględnia nakręconego polara. Korekty wprowadza sie w zależności od fotografowanej sceny, wskazań światłomierza i rodzaju pomiaru światła z jakiego się korzysta.
witek.el Data wysłania : dnia 20.03.2010
Teraz to chyba w każdym aparacie pomiar światła jest robiony przez obiektyw, więc nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Nic nie trzeba doświetlić. Doświetlić trzeba było 30 lat temu (albo 50), kiedy mierzyło się zewnętrznym światłomierzem. Ja z czymś takim spotkałem się ostatnio ćwierć wieku temu, kiedy robiłem Pentaconem SIX-em. Jasne, że i tak trzeba niekiedy doświetlić, albo niedoświetlić, ale nie ma to nic wspólnego z filtrem na obiektywie. Po prostu jak na razie aparat nie potrafi zrozumieć co jest na zdjęciu, jak najlepiej ustawić parametry naświetlenia. Na razie nasze oko jest ze 100 razy lepsze.