Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie Chłód zdjęcie no to zbliża się koniec zdjęcie Maluch w rzepaku
zdjęcie no to zbliża się koniec bajsza na to:
Koniec?
zdjęcie fachowiec_1212 na to:
gratki, genialne ujęcie, świetne nasycenia barw i ostrość idealnym miejscu ...
zdjęcie fachowiec_1212 na to:
łał, magia, świetne zdjecie
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Fotografia  Techniki fotograficzne  

dzjęcia słońca

A.T. Data wysłania : dnia 04.08.2009
Czytany : 2592 razy
Treść :
Mam pytanie jakich filtrów użyć do zdjęć słońca? Generalnie koncepcja jest taka, że chcę zrobić zdjęcie słońca Nikonem d90 teleskop. Co radzicie żeby nie zepsuć sprzętu.
Odpowiedzi na wątek:
A.T. Data wysłania : dnia 06.08.2009
dziękuję wszystkim za rady:)
witek.el Data wysłania : dnia 05.08.2009
Jeszcze jedno. Podczas obserwacji, czy fotografowania Słońca teleskopem z filtrem należy zawsze zasłonić deklami szukacz, czyli lunetkę służącą do celowania teleskopem. Spojrzenie przez nią na Słońce może również spowodować uszkodzenie oka.
Folię Baadera można kupić luzem (ok. 8 - 10 zł za kwadrat 10x10 cm). Folia jest sprzedawana w wersji ND 5 i wersji ND 3,8 (jaśniejsza, wyłącznie do fotografii). Filtr z folii mozna wykonać samemu :
www.piotr.okonscy.com
Oczywiście można pokombinować po swojemu, np. zamiast sklejki gruby karton, albo tzw. preszpan.
Nie wiem dlaczego, ale wszedl mi tylko kawałek komentarza, więc jeszcze raz :

Przede wszystkim musi to być tzw. filtr aperturowy, czyli zakładany na przód teleskopu. Spotykane niekiedy filtry okularowe groża utratą wzroku (są po chwili niszczone przez skupione promienie słoneczne). Filtry do obserwacji i fotografii Słońca wykonywane są z przyciemnionego szkła, albo z tzw. folii Baadera. Filtry szklane są droższe i produkowane tylko w kilku średnicach. Np. :
www.astrokrak.pl
Przede wszystkim musi to być tzw. filtr aperturowy, czyli zakładany na przód teleskopu. Spotykane niekiedy filtry okularowe groża utratą wzroku (są po chwili niszczone przez skupione promienie słoneczne). Filtry do obserwacji i fotografii Słońca wykonywane są z przyciemnionego szkła, albo z tzw. folii Baadera. Filtry szklane są droższe i produkowane tylko w kilku średnicach. Np. :
www.astrokrak.pl
achaj Data wysłania : dnia 05.08.2009
i jeszcze tu ..

images.google.pl
achaj Data wysłania : dnia 05.08.2009
google prawdę ci powiedzą.. odrobina inwencji jeno ;)

images.google.pl
Ralfi Data wysłania : dnia 04.08.2009
z masek spawalniczych powinien wystarczyc co do hoya to nie wiem
achaj Data wysłania : dnia 04.08.2009
filtry z masek spawalniczych... lub hoya ND 400 choc to może byc za mało..poszukałbym na googlach