Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie zdjęcie zdjęcie Dźwirzyno
zdjęcie amigamedia na to:
Fajne.
Z łąk.Czasami z domu,ale przeważnie to kadry naturalne.
Lux.
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Fotografia  

makrofotografia

SiejeOwies Data wysłania : dnia 10.04.2009
Czytany : 1766 razy
Treść :
Hej, posiadam zestaw D80 T90 który niestety nie pozwala mi uzyskać powiększeń tego typu: foto.moon.pl
Co muszę dokupić żeby móc fotografować małe owady ?
Odpowiedzi na wątek:
SiejeOwies Data wysłania : dnia 13.04.2009
Chyba znalazłem rozwiązanie, podstawiłem raynoxa pod obiektyw i uzyskałem powiększenie które będzie akurat do fotografowania małych obiektów :D Ide jutro w teren i jeśli uda mi się coś uwiecznić fajnego, to wrzuce zdjęcie.

Choć nie mam żadnej przejściówki to zawsze zostaje mi taśma klejąca;)
Tą sztuczkę z papierem znam. A co do mocowania do raynoxa to właśnie jest motyw, że połamało mi się i na taśmę do mojego kompakta przyczepiałem ;/
witek.el Data wysłania : dnia 13.04.2009
PS. mowa o DCR 250, inne konwertery Raynox bywają mocowane na gwint.
witek.el Data wysłania : dnia 13.04.2009
Nie mając lampy do makrofotografii można skorzystać z lampy jaką ma lustrzanka. Ponieważ przy małych odległościach ma ona za silne światło ludzie kombinują robiąc z grubego papieru rodzaj pudełka, którego jeden otwarty koniec wchodzi na lampę, a drugi ścięty na ukos i zaslonięty np.pergaminem oświetla rozproszonym światłem fotografowany obiekt. Najprostrzym sposobem jest użycie kartki białego papieru (jeszcze lepiej kawalek mlecznego klosza od lamy jarzeniowej) z wyciętym otworem o takiej średnicy, żeby można ją zamocowac na obiektywie dokręcając filtr UV. Górę kartki nad obiektywem zagina się pod kątem ok. 45 stopni w stronę fotografowanego obiektu. Dodatkowy błysk lampy ma tą zaletę, że pozwala na zastosowanie większej przysłony, co powoduje większą glębię ostrości.
Różnego rodzaju przejściówki i redukcje mozna kupić w sieci, np. tu :
www.foto-akcesoria.com.pl
Do Raynoxa DCR przejściówka nie jest potrzebna, ponieważ jest on mocowany rozpierającymi się zaczepami za gwint do filtrów jaki ma obiektyw. Pasuje do każdego obiektywu z gwintem filtra od 48 do 67 mm.
I tak do zdjęć prawie nie używam AF ponieważ jest bądź co nie bądź wolny. Ważne jest abym mógł regulować wartości przesłony i migawki.
achaj Data wysłania : dnia 13.04.2009
i tak i nie.. ten mieszek który chcesz kupić nie przenosi napędu AF.. jeśli Ci to nie przeszkadza.. żaden problem.. ale myślę sobie.. że skoro kupiłeś obiektyw który taki układ posiada, warto by byc konsekwentnym.. pzd
I dobrze że nie zawodowcy ponieważ oni mają z reguły kase i kupują co potrzebne, a amatorzy kombinują ;)

Czyli musiałbym zakupić takie cacko allegro.pl dobre oświetlenie. Automatyka bedzie działać?
achaj Data wysłania : dnia 13.04.2009
Siewco.. tak dla jasności tematu.. zobacz czym to robią ... no moze nie zawodowcy.. ale ludzie którzy siedzą w temacie..

www.stopa.cso.pl
Czyli wydałem na lustro tyle kasy mając nadzieję na super makro a tu taki motw ;D

A jeśli podepnę do tamrona konwerter raynoxa dcr250 ?? albo ten mocniejszy (nie pamiętam oznaczenia)? I czy gdzieś będę mógł dostać przejściówkę 55mm - gwint raynoxa?
achaj Data wysłania : dnia 12.04.2009
no właśnie.. :D:D:D
roksana Data wysłania : dnia 12.04.2009
Że są na świecie takie rzeczy, do których jak się przyłoży rękę, to robią się dłuższe, to wiedziałam. Ale żeby sztucznie takie robili? I gdzie się to potem wsadza, co to są te "pierścienie pośrednie"? Nic z tego nie rozumiem.
witku.. pierścień do mieszka ma sie jak filtr uv do polara .. nie kombinuj.. czlowiek o radę pyta..
witek.el Data wysłania : dnia 12.04.2009
W rzeczy samej. Ale na upartego można to wsadzić do pierścieni pośrednich, jako "pierścienie pośrednie z wymuszoną przez siły zewnętrzne zmianą długości" :)
o mieszku koledzy zapomnieli..
witek.el Data wysłania : dnia 12.04.2009
No nie wiem, ale moim zdaniem akurat pierścienie pośrednie powodują straty światła, a nie konwerter macro. Nie wiem co rozumiesz Wojtek pod pojęciem "telekonwerter" , bo jeśli chodzi o to co naprawdę się tak nazywa, to służy do zwiększenia ogniskowej obiektywu, a nie do zdjęć makro. I tu też nie jest to takie jasne, bo są dwa rodzaje telekonwerterów. Jedne zakłada się między obiektyw a aparat (powiększające ogniskową x1,4 , x2,0 czy x3,0 stosowane tylko do lustrzanek) i te "zabierają" światło. Drugie zakłada się przed obiektywem (np. Raynox DCR 2020 powiększający ogniskową x2,2) i te światła nie zabierają, a mogą być stosowane praktycznie do każdego aparatu. Ogólnie jest taka reguła; coś między obiektywem a aparatem prawie zawsze "zabiera" światło (pierścienie pośrednie, konwertery), coś przed obiektywem (konwertery wszelkiego typu, soczewki macro) prawie nigdy. Ale z lustrzanką to SiejeOwies raczej nie oczekuj rewelacji w makro. Sam ma obiektyw macro, ale o wiele lepsze rezultaty miałem z kompaktem i konwerterem macro Raynox DCR 250. Mniejsza matryca jest w makrofotografii zaletą ; 1/ Większe powiększenie:) 2/ O wiele większa głębia ostrości 3/ Patrz punkt 1 i 2
Opyrchał Wojciech Data wysłania : dnia 11.04.2009
pierścienie pośrednie można kupić jakiekolwiek. To poprostu kawałek rurki z przeniesieniem elektroniki. Telekonwerter ja mam 1,4x Sigmy i ładnie działa nie widzę pogorszenia jakości przy dobrych warunkach oświetleniowych, przy gorszych ciężko określić czy to wynik soczewek czy raczej iso które muszę zwiększyć. 2x mam kenko pro 300 i tu już troszku widac, obraz traci na kontraście szczególnie pod słońce.
SiejeOwies Data wysłania : dnia 11.04.2009
A jakiej firmy pierścienie proponujecie? Ekonomiczna klasa oczywiście ;)
Opyrchał Wojciech Data wysłania : dnia 11.04.2009
Możesz próbować z telekonwerterem ale stracisz troszku światła, inny pomysł to pierścienie pośrednie i trzeba sie zbliżyć wtedy.