Ostatnio dodane zdjęcia
zdjęcie zdjęcie zdjęcie mech
zdjęcie Kukacz Rybson na to:
Fajny okaz właśnie się trafił ,jak by się nie wiercił to by tak fajnie pi ...
zdjęcie Rybson na to:
+++. Są fotogeniczne, jakoś brak mi szczęscia je spotykać ;(.Pozdrawiam
zdjęcie Rybson na to:
Dobre, fajnie się ogląda, wciąga.Pozdrawiam
Ostatnie komentarze

Forum

Forum  Sprzęt  Filtry  

filtry do tamronów...

SiejeOwies Data wysłania : dnia 04.09.2008
Czytany : 2613 razy
Treść :
Jakie filtry powinienem kupić do:
tamron 90mm - do makro
tamron 17-50mm - główny obiektyw

;)
Odpowiedzi na wątek:
SiejeOwies Data wysłania : dnia 11.09.2008
Przepraszam że się pytam kolego witku.

Dziękuję za pomoc pozostałym ;)
witek.el Data wysłania : dnia 08.09.2008
Bardzo to dowcipne kol.SiejeOwies, ale gdybyś tu był chociaż z rok dłużej, to prawdopodobnie dowiedziabyś się z forum wszystkiego, o co pytasz. Dowiedziałbyś się, że UV stosuje się powszechnie w celu ochrony przedniej soczewki. I ja też wyłącznie po to je stosuję. A co ci polecam? Jakiś podstawowy podręcznik fotografii. Bardzo mi przykro, że dałem się nabrać na twoje pytanie, myślę, że po raz ostatni.
piwo82 Data wysłania : dnia 08.09.2008
zjadło mi wszystkie plusy pomiedzy filtrami :/
piwo82 Data wysłania : dnia 08.09.2008
W 100% za Achajem i Lokim_p. Też mam mix Cockin Hitech i sprawdza się doskonale :) Hitech też daje delikatne zabarwienie, ale dopiero jak foce przez zestaw ND0.9 ND1.2 GND0.9 :P
loki_p Data wysłania : dnia 08.09.2008
Ja używam Hitech i mogę go śmiało polecić. Dla mnie optymalne są 0.9 (przyciemnia o 3 ev) i 0.6 ( przyciemnia o 2 ev). Kupowanie 0.3 chyba nie ma sensu bo przy różnicy 1 ev bez problemu zmieścimy fotografowaną scenę w zakresie tonalnym matrycy.
achaj Data wysłania : dnia 08.09.2008
zastosowanie filtra ND 8.. zarowno połówki jak i pełnego wymaga określonych warunków.. jak równeiż stosuje sie je.. szczególnie filtr pelny, wówczas gdy chcemy osiagnąć zamierzony efekt.. doskonale sprawdza się ten filtr do wydłuzenia czasu ekspozycji.. osobiście równeiż jestem wielkim entuzjastą systemu cokina, choc mam świadomość że bardzo duża grupa ludzi nie rozumie idei stosowania tych filtrów jako alternatywy dla naturalnych kolorow otoczenai.. cóz .. trudno ;)

nie chcialbym byc posadzony o jakiś spzretowy masochizm..ale jeśli mówimy o szarych połówkach to darujmy sobie filtry made by cokin.. o podróbkach nawet nie wspominam..

niestety nawet oryginalne cokinowskie szare połówki ingerują w kolorystyke zdjecia... daja lekko fioletowy odcień.. oczywiście wiem to z doświadczenia..

jeśli komuś zależy na naprawdę neutralnej szarości rozmowa zaczyna sie na filtrach Hitech.. a kończy.. lepiej nie pisac bo cena powala ;) :D:D
ja ddeess Data wysłania : dnia 08.09.2008
właściwie to trzeba się zdecydować czy wchodzić w cokina czy w standartowe filtry z gwintem; bowiem po zakupie pierścienia i holdera dokupujemy potem tylko same szybki (filtry); stosowałam przez długi czas cokina; dużym plusem jest możliwość przesuwania filtra w holderze, szczególnie w stosowaniu połowek jest to fajny zabieg, bo w zależności od kadrowania, można fajnie ustawiać zakres jego działania, czego niestety nie zrobi sie na filtrze nakręcanym; tu raczej kadr trzeba dostosować do filtra; ND8 cokina strasznie ciemny jest, nienaturalnie zaciemnia (no chyba, że ktoś tak lubi) bardziej ND4 lub lekki ND2; tabacco i połowka niebieska tez fajna, a jak ktos lubi efekciarskie to warto pobawić sie z mirror'em;
pozdr
loki_p Data wysłania : dnia 08.09.2008
Szukaj takich oznaczeń:
Gradual Grey G2 Light (ND2) P121L
Gradual Grey G2 Medium (ND4) P121M
Gradual Grey G2 Soft (ND8) P121S
Gradual Grey G2 Full (ND8) P121F

Po szczegóły odsyłam na tą stronę: alf.home.pl
Znajdziesz tam bardzo dobrze opisany cały system cokina.
achaj Data wysłania : dnia 08.09.2008
w terminologii fitograficznej używa sie określenie " graduated filter".. możesz to wzbogacić o przymiotnik grey.. ale jeśli użyjesz takiej formy jaką zaproponowałeś .. bez problemu powinno to zostac zrozumiane.. chyba ze trafisz na ... no wiesz ;)
SiejeOwies Data wysłania : dnia 08.09.2008
dzięki za pomoc, jeszcze jedno, jak po angielsku jest filtr połówkowy szary?? half grey?? :)
ja ddeess Data wysłania : dnia 07.09.2008
za achajem i powo82; ponadto, wracając do pytania początkowego - do 17-50 warto zaopatrzyć się w polar oraz szarą połówkę, bowiem te dwa filtry są najczęściej używane w przypadku pogody i niepogody; używam filtrów Hoya i Marumi; można tez pomyśleć o R72 Hoya, czyli IR, fajnie mi się sprawdza, polecam; do makro nie stosowałam żadnych filtrów, prawdę mówiąc nie było gdzie, bo na obiektywie miałam raynoxa dcr250, myślę że w przypadku stałki 90 również się obejdzie; pozdr
piwo82 Data wysłania : dnia 07.09.2008
Zgadza się Achaj. Filtry UV obecnie mają głównie za zadanie chronić front obiektywu przed porysowaniem. Jedynym miejscem, gdzie mają one inne zastosowanie to duże wysokości (fotografia w górach lub lotnicza). Niwelują one wtedy mgiełkę spowodowaną rozproszeniem światła słonecznego w atmosferze (ang. haze) i poprawiają kontrast. Ich znaczenie znacznie spadło wraz z pojawieniem się fotografii cyfrowej, ponieważ matryce aparatów są znacznie mniej czułe na promienie UV niż błona filmu.

Jakość UVki wg mnie ma znaczenie. Oczywiście tak jak napisał Achaj, jeśli mamy szkło za 1000zł to nie ma sensu montować UVki za 400zł. Ale jeśli kupujecie szkła za większe pieniądze to chyba po to, żeby mieć ostre jak żyleta zdjęcia od narożnika do narożnika. Jaki sens ma wtedy montowanie kiepskiego filtra?? Osobiście testowałem filtry Hoya, Marumi i Heliopan i mogę wam powiedzieć że jest różnica. Oczywiście nie w fotografii portretowej. Ale np. przy fotografowaniu z lotu ptaka, fotografii nocnej czy też fotografii burz. Dla spragnionych dalszej lektury..
www.optyczne.pl
achaj Data wysłania : dnia 06.09.2008
odrobina rozsadku..

filtr UV z zasady ma chronić przed promieniowaniem UV .. promieniowanie UV przy ziemi jest znikome.. zatem stosowanie tych filtrów jako antidotum na tą przypadłość ma sens w górach.. cepry;) używają jako taniej a skutecznej ochrony przednich soczewek obiektywów.. ludzie.. jeśli ktoś nie jest fotografem profesjonalistą.. rzadko zapuszcza sie powyżej 1000 m/pm a potzrebuje solidnej ochrony obiektywu.. wystarczy mu UV'ka Hoya z serii zielonej tzn najtańszej.. filtr Hama rownież swoje zrobi.. nie ma sensu inwestowac w coś co i tak wykorzystanym nie będzie..

osobiście zrezygnowałem ze stosowania filtrów UV na obiektywach portretowych tzn 50'ce i 135'ce.. nie ma sensu ich stosowania. robota przy portretowaniu jest b. statyczna wiec nie widzę potrzeby stosowania dodatkowego szkła przed obiektywem..

nastepna sprawa .. wypas sprzetowy.. ludziska.. nie ma sensu zakręcać filtra za 400pln na obiektyw za 1k złociszów.. co z tego że filtr wam ladnie zredukuje to i owo.. jak sam obiektyw znieksztalci wam obraz.. oraz wygeneruje go wam w słabszej rozdzielczości..

przy zakupie tamrona udało mi się wynegocjować bonus w postaci Uv'ki Hoya z czarnej serii PRO.. ale czy gdybym do owego tamrona dokręcił filterek "zielony" robiłbym gorsze fotki??? w życiu.. !! pomyślcie nad tym zanim jakiś masta sprzętowy wmowi wam że potrzebujecie czegos bardzo drogiego.. pzd
piwo82 Data wysłania : dnia 06.09.2008
Ja stosuje UV-ki i polar firmy Marumi. To jest średnia półka cenowa. Najdroższe są filtry Heliopana (16to powłokowe) albo LEE. Ale nie sądzę, żeby był sens wywalać tyle kasy na takie filtry. Też mam Tamrona 17-50 z UV-ką Marumi WPC i jest ok. Tylko przy fotografii piorunów robią się dziwne duszki, ale to już inna bajka :) Pozdrawiam.
SiejeOwies Data wysłania : dnia 06.09.2008
no np. żeby nie było odblasków na pancerzach owadów - to polaryzacyjny trzeba chyba? ;) i jakie firmy poleciacie
witek.el Data wysłania : dnia 06.09.2008
Ja na wszystkich posiadanych obiektywach mam założone na stałe filtry UV (właśnie Hoya), nawet na macro. Poza tym do "głównego" mam polaryzacyjny (też Hoya).
achaj Data wysłania : dnia 05.09.2008
do 17-50 z pewnością dobry np. firmy Hoya filtr UV nie zaszkodzi ;) a do macro.. nie mam pojęcia.. ;)
loki_p Data wysłania : dnia 05.09.2008
A jaka ma być funkcja tych filtrów? Jaki efekt chcesz uzyskać? Chyba tamrony nie wymagają jakichś specjalnych filtrów :)
SiejeOwies Data wysłania : dnia 05.09.2008
no moi drodzy, pomagajcie ;)